петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 65

Десетмина цивили убиени во украинскиот град Каматорск

ukraina antiteroristicka akcija

Последни вести

Денесетмина цивили се убиени, а уште толку се ранети во престрелките во источниот украински град Каматорск од страна на украинските безбедносни сили.

Секретарот на украинскиот Совет за национална безбедност и одбрана, Андриј Парубај прогнозираше дека украинските сили за безбедност, кои спроведуваат операција против проруските сепаратисти во источниот дел на земјата, ќе бидат подготвени за прекин на огнот по пет до седум дена.

По тоа ќе започнат обидите за спроведување на мировните иницијативи на претседателот Петро Порошенко.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести