Свет

Десетмина цивили убиени во украинскиот град Каматорск

Десетмина цивили убиени во украинскиот град Каматорск

Денесетмина цивили се убиени, а уште толку се ранети во престрелките во источниот украински град Каматорск од страна на украинските безбедносни сили.

Секретарот на украинскиот Совет за национална безбедност и одбрана, Андриј Парубај прогнозираше дека украинските сили за безбедност, кои спроведуваат операција против проруските сепаратисти во источниот дел на земјата, ќе бидат подготвени за прекин на огнот по пет до седум дена.

По тоа ќе започнат обидите за спроведување на мировните иницијативи на претседателот Петро Порошенко.