вторник, 25 јули 2017  |  Вести денес: 1

Десетмина убиени при бомбашки напад во предградие на Кабул

Најмалку 10 лица денеска беа убини, а тројца – ранети, при напад на бомбаш-самоубиец во предградието на авганистанската престолнина Кабул, пренесе ТАСС, повикувајќи се на локалната телевизија Толо Њуз.

kabul

Последни вести

Нападот бил извршен во месноста Пагман, којашто се наоѓа на неколку километри западно од Кабул, пишува МИА.

Бомбашот-самоубиец се разнел во автобус којшто превезувал група  правници, соопшти авганистанското Министерство за внатрешни работи.

До овој момент никој не ја презел одговорноста за нападот, којшто всушност е извршен на денот кога талибанците официјално потврдија дека нивниот лидер, мула Ахтар Мансур бил убиен при напад на американската авијација. Тие, меѓу другото, објавија и дека негов наследник ќе биде Хајбатула Ахунзада.

Најчитани вести