петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Десетте најбогати луѓе на светот „тежат само“ 462,2 милијарди долари

Еве ги десетте најбогати во светот

dolari

Поврзани вести

На овогодинешната листа на најбогати луѓе на „Форбс“ се најдоа вкупно 1.645 мажи и жени од целиот свет, чие вкупно богатство е утврдено на над 462 милијарди долари.

На прво место на оваа престижна листа повторно е косопственикот на „Мајкрософт“, Бил Гејтс. Тој повторно се најде на врвот на оваа листа откако во последните неколку години дел од своето богатство го делел на различни организации кои се борат против гладот и сиромаштијата ширум светот.

Зад него е Мексиканецот Карлос Слим, кој се занимава буквално со се’ и сешто, од телекомуникации до трговија со недвижнини.

Зад нив двајца се најде Шпанецот Армандо Ортега кој се збогати благодарение на модната индустрија. Тој е сопственик на популарните „Зара“, „Пул и беар“ и „Бершка“.

Еве ја и листата на десетте најбогати луѓе на светот:

1. Бил Гејтс, соосновач на „Мајкрософт“ со вкупно богатство од 76 милијарди долари
2. Карлос Слим, сопственик на повеќе бизниси од областа на телекомуникациите, финансиите и пазарот на недвижнини со богатство од 72 милијарди долари
3. Армансио Ортега, сопственик на „Зара“, „Пул и Беар“ и „Бершка“ со богатство „тешко“ 64 милијарди долари
4. Ворен Бафет, гуру за инвестиции со богатство од 52,8 милијарди долари
5. Лери Елисон, основач и извршен директор на „Оракл“, со вредност од 48 милијарди долари
6. Чарлс Кох, американски индустријалец, кој со својот брат Дејвид Кох поседуваат 40 милијарди долари
7. Дејвид Кох
8. Шелдон Аделсон, крал на казина во Лас Вегас, со богатство од 38 милијарди долари
9. Кристи Валтон, наследничка на „Волмарт“ со богатство од 36,7 милијарди долари
10. Џим Валтон, исто така наследник на „Волмарт“ кој „тежи“ 34,7 милијарди долари.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести