четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 38

Десетти детски фолклорен фестивал

d

Поврзани вести

Во ДОМ на АРМ утре од 19:30 часот, како и на 13.5.2014 година во црквата „Св. Пророк Еремија“ во населбата Пинтија, Општина Кисела Вода со почеток во 19:00 часот, КУД „Никола Јонков Вапцаров“ традиционално ќе го одржи десеттиот по ред детски фолклорен фестивал „Цветови“.

Покрај фолклорните ансамбли од Скопје и КУД „Никола Јонков Вапцаров“, на фестивалот ќе настапат и КУД „Пријепоље“ од Србија, КУД „Џеновичи“ од Црна Гора, КУД „Бисер“ од Кичево, КУД „Бучим“ од Радовиш и  КУД „Кочани“.

Инаку, КУД „Никола Ј. Вапцаров“ ќе се вклучи на манифестацијата најголемото оро во светот за во Гинисови рекорди, каде што ќе учествува со 250 игроорци.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести