петок, 21 јули 2017  |  Вести денес: 48

Детали за убиството на младиот гостиварец

Основното Јавно обвинителство денес излезе со детали за синоќешното убиство на младиот гостиварец.

policija-mia-nova

Поврзани вести

Основното Јавно обвинителство денес излезе со детали за синоќешното убиство на младиот гостиварец.

Оттаму информираат дека надлежниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Гостивар издал Наредба за спроведување на истрага за синоќешното пукање во Гостивар кога животот го загуби дваесет и шест годишен гостиварец. За расветлување на кривично правниот настан во текот на денешниот ден издадени се низа наредби за вештачење на подигнатите материјални траги и предмети, огненото оружје и возилото на осомничениот.

Вчера вечер околу 9.30 часот сега починатото лице било паркирано со своето возило од левата страна на улицата „Седек Костоски“ во Гостивар, кога од спротивната страна со автомобил наишол осомничениот со своето семејство. Во критичниот момент настанала расправија и сега починатиот со метален предмет удрил во возилото на осомничениот, а тој извадил пиштол што го поседувал со дозвола и во паника испукал три куршуми во правецот на сега починатото лице. Еден од куршумите завршил во телото на починатиот кој во контактибилна состојба бил пренесен во Општата болница – Гостивар. Поради сериозноста на повредите, истиот е испратен во Клиничка болница – Скопје каде при извршување на интервенцијата во текот на ноќта починал. Осомничениот околу 23 часот се предал во Полициската станица – Гостивар, информираат од ОЈО.

Оттаму најавуваат дека за текот на сите преземени дејствија што нема да наштетат на истрагата јавноста ќе биде навремено информирана.

Најчитани вести