петок, 28 јули 2017  |  Вести денес: 43

Дете загина при експлозија на бомба во турскиот град Силопи

Едно дете загина, а уште три се повредени, при експлозија на бомба поставена од борци на Курдската работничка партија (ПКК) во турскиот град Силопи.

117639191

Последни вести

Бомбата експлодирала синоќа, додека четирите деца на возраст меѓи осум и 13 години си играле.

Повредените биле веднаш хоспитализирано, но и покрај напорите на лекарите едно од децата, на девет годишна возраст, починало. Останатите деца се наоѓаат во тешка здравствена состојба.

Полицијата започнала истрага за инцидентот, а граѓаните се предупредени да бидат внимателни поради постоење на бомби кои се поставени од курдските бунтовници во градот.

Најчитани вести