вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 52

Детонации и борби на истокот на Украина

Киев и западните земји соопштија дека не ги признаваат резултатите од илегалниот реферндум.

donjeck

Поврзани вести

Бројни и силни детонации се слушале утринава во Славјанск, упориштето на проруските вооружени бунтовници на истокот на Украина, каде што денеска во 8 часот започна контроверзниот референдум за независност на таа област

Во текот на вечерта во градот имало пукање, а борбите продолжиле и утринаца во Андријовки кој се наоѓа на линијата на фронтот и каде што на 2 мај украинските сили започнаа „антитерористичка акција“.

Според информациите од терен, во судирот има жртви. Детонациите одекнувале околу полноќ, а недалеку од центарот се слушале рафали од автоматско оружје.

Во 8 часот по локално време, отворени се 56 избирачки места на кои повеќе од седум милиони граѓани  во двата региона на источна Украина, Доњеџк и Луганск ќе се изјаснат за независност.

На гласачките места пишува „дали ја одобрувате независноста на Народна Република Доњецк“ и „дали ја одобрувате независнсота на Народна Република Луганск“.

Киев и западните земји соопштија дека не ги признаваат резултатите од илегалниот реферндум.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести