вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Детроит доби „зелено светло“ за банкрот

Американскиот град Детроит доби „зелено светло“ да продолжи со процесот на прогласување на банкрот.

detroit bankrot

Поврзани вести

Федералниот судија одлучи Детрои да добие заштита од неговите кредитори, со што ќе биде најголемиот град во американската историја кој што банкротирал.

Соочен со повеќе од 18 милијарди долари долг, на овој некогашен центар на американската автомобилска индустрија сега му недостасуваат пари дури и за улично осветлување.

По долгите сослушувања и повеќенеделните разгледувања, судијата Стивен Родс соопшти дека Детрои може да го репрограмира долгот, како и тоа дека до март ќе биде доставен план за реорганизација и отплата на долг.

„Градот повеќе нема средства на своите граѓани да им ги обезбедат основните услуги“, рекол Родс.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести