среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Девет цивили убиени, тринаесет ранети во Доњецк

rusija_ukraina

Поврзани вести

Најмалку девет цивили се убиени, а тринаесет се ранети во артилериски напади на украинската армија во Доњецк врз Петровскиот и Киевскиот регион на Доњецк.

Една станбена зграда е разурната во нападот, а друга е опожарена, оштетени се гасоводи.

Проектили паднаа на помалку од еден километар од стадионот на фудбалскиот клуб Шахтор, а самиот клуб, повеќе кратен украински шампион, го напуштил градот поради конфликтот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести