четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Девет луѓе избодени со нож на железничка станица во Кина

kina

Последни вести

Двајца вооружени напаѓачи денеска со нож прободеа девет лица на железничка станица во јужниот дел на Кина.

Полицијата пукала и го убила еден од осомничените, додека другиот е уапсен.

Истрагата се уште е во тек и не се откриени мотивите за нападот.

Во сличен напад пред една година на железничка станица во Кунминг, јужна Кина, убиени се 29 лица. Кинеските власти за нападот ги обвинија сепаратистите од провинцијата Синџанг.

Најчитани вести