вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 13

Девет македонски градови ќе добијат брендирани вински продавници

„Целта на овој проект е сите регистрирани 81 винарски визби во Македонија да можат да ги понудат своите вина во специјалните продавници за вино, но и да се зголеми внатрешната потрошувачка на вино во Македонија,“ рече Димовски.

ljupco dimovski

Последни вести

Десет специјални вински продавници со површина од 30 до 100 метри квадратни во кои ќе се продаваат македонски вина и ќе бидат препознатливи дека се брендирани од државата, ќе бидат финансирани од страна на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, а за таа намена ќе бидат одвоени 10 милиони денари од Програмата за рурален развој.

Огласот наскоро ќе биде објавен, а првите продавници ќе се отворат во Скопје две и по една во Охрид, Берово, Кавадарци, Штип, Струмица, Прилеп, Битола и Крушево, градовите во кои има најмногу туристи.

Ќе се кофинансира опремување на продавницата во висина од 50 отсто од направените трошоци, но не повеќе од милион денари. Министерството ќе покрива и 50 отсто од надоместокот за закупнина, но не повеќе од 30.000 денари месечно, како и надоместоци за бруто-плата на најмногу две вработени лица, ограничен на просечна месечна бруто-плата во дејноста. Воедно ќе спроведе и обука за вработените кои ќе треба да знаат се за виното.

Корисникот на средствата треба да склучи договори со најмалку 15 производители на вино за снабдување со вина и да има склучено договор во излогот или на полиците да изложи најмногу седум различни етикети од нивната понуда.

Како што информира министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Димовски на денешната прес-конференција, се планира во иднина да се отворат вински брендирани продавници и на граничните премини и аеродромите, како и специјални штандови за продажба на вино во туристичките места.

„Целта на овој проект е сите регистрирани 81 винарски визби во Македонија да можат да ги понудат своите вина во специјалните продавници за вино, но и да се зголеми внатрешната потрошувачка на вино во Македонија,“ рече Димовски.

Тој посочи дека годинава е откупено речиси целото грозје во Македонија поради што ќе имаме повеќе вино за продажба.

Винските продавници на страничните ѕидови ќе имаат дрвени полици за вино со висина до 2,3 метри, а во средишниот простор полици високи до 0,85 метри. Таванот ќе им биде со огледала за да се има впечаток дека се престојува во голема визба. На челниот ѕид направен од тули ќе има лого со шарите што се наоѓаат во неколку од македонските цркви, меѓу кои и во Курбиново, а кои претставуваат вински чаши. Вработените ќе бидат облечени во наметка со истото лого, кое ќе се наоѓа и на винските чаши. Винските продавници ќе собираат по околу 2.500 вински шишиња.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести