петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 49

Девет отсто од швајцарските семејства се сиромашни

Според истражувањето што го спроведе швајцарскиот Федерален завод за статистика, девет отсто домаќинства едвај составуваат крај со крај, објави Унијата на швајцарските синдикати.

Skyline of Zurich and Limmat River

Последни вести

Швајцарија никогаш не била толку богата како денес, а сепак парадоксално, голем број нејзини граѓани се соочуваат со финансиски проблеми на крајот на месецот, објави МИА

Според истражувањето што го спроведе швајцарскиот Федерален завод за статистика, девет отсто домаќинства едвај составуваат крај со крај, објави Унијата на швајцарските синдикати.

Последните 20 години од економскиот просперитет најмногу профитираа бизнисмените, акционерите и работодавците, додека голем број на невработени останаа со празни раце, дури се чувствуваат несигурно и се под големи притисоци во секојдневната работа, наведува синдикатот.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести