среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Деветгодишниот Кристијан Воденски европски првак во бразилско џиу-џицу

vodenski-500

Поврзани вести

Македонецот Кристијан Воденски се закити си титулата европски првак во бразилско џиу-џицу, во категоријата од 22 до 27 килограми на натпреварот „НАГА“ во Париз.

Деветгодишниот Воденски пред една недела освои сребро во лајт-контакт и бронза во семи-контакт на првенството на Германија во кик-бокс.

Иако има само девет години и иако активно учествува на натпреварувањата само две години, Кристијан Воденски има освоено 12 златни, пет сребрени и еден бронзен медал.

Најчитани вести