петок, 28 јули 2017  |  Вести денес: 43

Деветнаесет лица загинаа во напад на бунтовниците во Алепо

alepo

Поврзани вести

Најмалку 19 цивили загинаа, а 120 се ранети вчера во бунтовнички напади врз квартовите, под контрола на сирискиот режим во сирискиот град Алепо, соопшти Сирискиот центар за набљудување на човековите права.

– Гранатите, истрелани од бунтовниците врз квартовите, под контрола на режимот, убиле најмалку 19 лица, меѓу кои три деца, а ранети се 120 лица, изјави Рами Абдел Рахман, директор на Центарот.

Сириските држави медиуми јавија за 16 загинати и 86 ранети, а според нив нападите се извршени од Фронтот ал Нусра, огранок на Ал Каеда и неговите сојузници.

Најмалку четири лица, вклучувајќи едно дете загинале во напад во северниот дел на Алепо извршен од страна на силите на режимот на претседателот Башар ал Асад, додаде Центарот.

Најчитани вести