недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Деветнаесетто Европско првенство за ветерани во атлетика

Nokni trki 13 noemvri (13)

Последни вести

Од 22 до 31 август во Измир/Турција се одржува 19-то Европско првенство за Ветерани.
На кое учествуваат повеќе од 2000 учесници од 42 држави од Европа.

Натпреварот се одржува во 11 возрасни категории , започнувајќи од + 35 години па нагоре.

На ЕП единствен наш преставник е атлетичарот Аце ЈАКИМОВСКИ член на АК Скок од Куманово, кој настапи во категорија +55 години во дисциплините 3000м стипл и 5000метри, и ги постигна следниве резултати;

3000м стипл , 13.01.00 сек, 8 место
5000м , 20.42.88 сек, 13 место

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести