вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 43

Деветта титула за Надал на Ролан Гарос

nadal (2)

Поврзани вести

Светскиот тениски рекет број еден Шпанецот Рафаел Надал се закити со деветата титулар на вториот грен слем турнир Ролан Гарос, откако во финалето го совлада Србинот Новак Ѓоковиќ со 3:6,7:5,6:2,6:4.

Ова е вкупно 14. грен слем титула за Надал, кој го изедначи рекордот на Пит Сампрас. Единствено повеќе титули од нив има Швајцарецот Роже Федерер .

Во 42-та меѓусебна пресметка меѓу Надал и Ѓоковиќ, и 23 победа на Шпанецот кој ја прекина низата од четири последователни порази од Србинот.

„Да се игра против Новак е голем предизвик. Мислам дека вториот сет во одреден сегмент го одлучи победникот. Среќен сум што по четири порази од Новак сега победив. Ова е дуел на два одлични тенисери и секако и Ѓоковиќ да го освоеше овој турнир ќе беше заслужено“, изјави Надал.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести