вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Девизните резерви на Кина на рекордно ниво

Девизните резерви на Кина на рекордно светско ниво.

kina

Поврзани вести

Девизните резерви на Кина достигнаа нов рекорд од 3,83 милијарди долари на крајот на минатата година, соопшти кинеската централна банка.

Бројката на крајот на годината е зголемена од 3,66 милијарди долари, колку што биле резервите на крајот на септември, наведува Народната банка на Кина.

Трговскиот суфицит на Кина во 2013-тата достигна 259,75 милијарди долари што е 12,8 отсто повеќе во однос на 2012-тата година и на највисоко ниво од глобалната финансиска криза.

Растот на огромните девизни резерви е поттикнат од трговскиот суфицит од претходните години.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести