четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 50

Девојчињата родени во лето се поинтелегентни

edenwood_1

Последни вести

Дека девојчињата родени во лето се поинтелегентни од останатите врсници открија Невролозите од Медицинскиот центар на Универзитетот Колумбија.

Експертите до тоа сознание дошле кога ја прегледале сивата материја во мозокот на зимските и летните бебиња. Според ова истражување момчињата родени во јуни и јули имаат помалку сива материја од оние кои на свет дошле во декември.

Меѓутоа приказната за девојчињата била сосема спротивна, бидејќи се покажало дека тие имаат многу повеќе „материјал“, кој го одредува нивото на интелегенција.

Освен тоа децата родени во лето се помалку депресивни, понемирни и имаат поголеми шанси да имаат проблеми со видот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести