Македонија

Девојка прегазена кај Железничка

Девојка прегазена кај Железничка

Вечерва, на крстосницата на булеварот „Кузман Јосифовски Питу“, во близина на Железничката станица во Скопје, автомобил прегази девојка, која по несреќата остана да лежи на асфалтот, јавува „Телеграф“.

Од СВР-Скопје го потврдуваат настанот кој се случил околу 19 часот и 30 минути. Оттаму велат дека девојката била удрена од патничко возило марка „даеву матиз“ со скопски регистарски ознаки.

Според изјавите на очевидци, по ударот девојката не можела да се движи, а набрзо дошла и екипа на Брзата помош која ја одвела на една од скопските клиники. Портпаролот на СВР-Скопје за „Телеграф.мк“ потврди дека девојката била пренесена на Ургентниот центар.

Болнички извори за порталот информираат дека девојката е донесена во Ургентниот центар, каде во моментов се вршат дијагностички иследувања со цел да се утврди карактерот на повредите.