Спорт

Дибиров, Станиќ, Атман, Вугринец и Лазаров воконкуренција за Ол – Стар тимот во ЛШ

Дибиров, Станиќ, Атман, Вугринец и Лазаров воконкуренција за Ол – Стар тимот во ЛШ

Европската ракометна федерација (ЕХФ) ги објави кандидатите за кои може да се гласа за Ол – Стар тимот за 2013/14 година во Лигата на шампионите. Во овој избор фановите може да гласаат и за ракометари на Вардар и Металург, како и за македонскиот капитен Кирил Лазаров, кој игра во Барселона

Во конкуренција се:
Голмани: Николас Ландин, Дарко Станиќ, Матјас Андерсон и Даниел Шариќ
Лево Крило: Тимур Дибиров, Уве Геншмајер, Андерс Егерт и Гудјон Сигурдсон
Лев бек: Момир Илиќ, Филип Јиха, Михаел Јурецки и Никола Карабатиќ
Среден бек: Стас Скубе, Медс Ларсен, Павел Атман и Микел Хансен
Пикер: Ренато Шулиќ, Јеспер Нодесбо, Барте Мирол и Жулен Агинагалде
Десен бек: Ренато Вугринец, Марко Вујин, Кирил Лазаров и Александер Питерсон
Десно крило: Гаспер Маргуц, Валентин Џиона, Лук Абало и Патрик Гроетцки
Најдобар дефанзивец: Виран Морос, Истван Шутц, Ларс Јоргенсен и Јаков Гојун