среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ДИК го заклучи Избирачкиот список за претседателските избори

Вкупно 1.779.572 граѓани ќе имаат право да гласаат на претседателските избори на 13 -ти април

glasanje

Поврзани вести

Избирачкиот список за претстојните претседателски избори е заклучен. Според Државната изборна комисија (ДИК) право на глас на 13-ти април ќе имаат 1.779.572 граѓани.

Списокот беше затворен откако ДИК ги доби и послените информации до Државниот завод за статистика.

Од ДИК соопштија дека во посебните избирачки списоци се запишани 1.707.228 гласачи.

Според податоците на ДИК на привремена работа во странство се 70.305, а од нив 8.332 се пријавиле да гласаат во дипломатско конзуларните претставништа.

Предвидено е членовите на избирачките одбори да гласаат на избирачко место во ДИК пред заминувањето во македонските Дипломатско – Конзуларни претставништва. На 12 април ќе гласаат 39 внатрешно раселени лица и 1.706 затвореници.  Од ДИК очекуваат зголемување на бројот на гласачи од дијаспората за време на предвремените парламентарни избори.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести