среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

ДИК: Иванов 353.768, Пендаровски 249.132 гласа

ivpenda.jpg500

Поврзани вести

Од преброените гласови од 2.600 избирачки места односно 74,03 отсто од вкупно 3.512 во Македонија и во странство, според податоците на Државната изборна комисија (ДИК), кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ Ѓорге Иванов има освоено 353.768 гласови, додека кандидатот за претседател на СДСМ Стево Пендаровски 249.132 глас.

Во Македонија денеска се одржа вториот круг од петтите претседателски избори и предвремени парламентарни избори.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести