сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 15

ДИК: Иванов 534.154 гласови, Пендаровски 398.008

Обработени се податоците од 3.509 избирачки места или 99,91 отсто. Во овие избирачки места гласале 966.834 лица, a излезеноста е 54,33 проценти. Неважечки се 34.690 ливчиња.

download (6)

Последни вести

Кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ Ѓорге Иванов на претседателските избори освои 534.154 гласови или 55,25 отсто, додека кандидатот за претседател на СДСМ Стево Пендаровски 398.008 или 41,17 проценти, покажуваат последните податоци од Државната изборна комисија (ДИК).

Обработени се податоците од 3.509 избирачки места или 99,91 отсто. Во овие избирачки места гласале 966.834 лица, a излезеноста е 54,33 проценти. Неважечки се 34.690 ливчиња.

Вкупниот број избирачи запишани во Избирачкиот спсиок е 1.779.572.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести