сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

ДИК: Иванов доби 429.778, а Пендаровски 311.258 гласови

Гласањето поминало мирно со еден инцидент во Неготино, каде што по кршење на кутијата за гласање, гласачкото место било затворено.

nikola

Поврзани вести

Според податоците на ДИК, Ѓорге Иванов добил 429.778 гласови  (51,66 %), Пендаровски 311.258 (37,41 %) , Илијаз Халими 38.270 (4,60 %), а Зоран Поповски добил 30.092 гласови (3,62 %).

Гласањето поминало мирно со еден инцидент во Неготино, каде што по кршење на кутијата за гласање, гласачкото место било затворено.

Резултатите се добиени од обработени 97,12 проценти од избирачките места.

Вкупен број на запишани избирачи кои имаат право на глас се 1 милион 779 илјади 572, а гласале 832 илјади 008 избирачи.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести