вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 48

ДИК му го врачи уверението на Иванов за нов претседателски мандат

За Иванов, кандидат на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“, ова ќе биде втор претседателски мандат.

ivanov-DIK

Поврзани вести

Најстариот член на ДИК Бедредин Ибраими, денеска му го врачи уверението на Ѓорге Иванов, избран за претседател на Република Македонија.

„Во име на Државната изборна комисија, како највозрасен член, имам чест денеска лично да му честитам на старо-ново избраниот претседател на Република Македонија Ѓорге Иванов и му посакувам среќна и успешна работа“, истакна Ибраими.

За Иванов, кандидат на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“, ова ќе биде втор претседателски мандат.

Според конечните резултати на ДИК, на гласањето на вториот круг од претседателските избори што се одржа во неделата на 27 април,  Иванов го поддржаа 534.910 избирачи, додека неговиот противкандидат од СДСМ и коалицијата Стево  Пендаровски освои 398.077 гласови.

На вториот круг од претседателските избори гласале 967.694 избирачи односно 54,38 отсто од вкупно 1.779.572 запишани во Избирачкиот список.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести