понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ДИК: Обработени 50.77 проценти од гласовите, Иванов во водство

gorge-stevo-500

Поврзани вести

Од 50.77 процесирани избирачки места, кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија Ѓорге Иванов води во однос на кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски.

Од обработените податоци од избирачките места според информациите кои ги објави ДИК за Ѓорге Иванов гласале 199.981 гласачи, додека за Стево Пендаровски гласот го дале 138.520 избирачи запишани во избирачкиот список.

Во проценти, за Иванов гласале 57.01 посто, додека за Пендаровски 39.49 отсто.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести