вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

ДИК: Преброени 61 отсто од гласовите – Иванов 267.016 гласови, Пендаровски 185.641 глас

dik-foto500

Поврзани вести

Од преброените гласови од 2.160 избирачки места односно 61,50 отсто од вкупно 3.512 во Македонија и во странство, според податоците на Државната изборна комисија (ДИК), кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ Ѓорге Иванов има освоено 267.016 гласови, додека кандидатот за претседател на СДСМ Стево Пендаровски 185.641 глас.

Во Македонија денеска се одржа вториот круг од петтите претседателски избори и предвремени парламентарни избори.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести