петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ДИК утре ќе го одбележи Глобалниот дена на изборите

Со тематска работлница ДИК ќе го одбележи Светскиот ден на изборите.

DIK

Поврзани вести

Државната изборна комисија како членка на  Асоцијацијата на изборните органи на Централна и Источна Европа (АСЕЕЕО), утре во хотелот Холидеј Ин, ќе организира тематска работилница со која ќе го одбележи Светскиот ден на изборите.

 На работилницата ќе бидат презентирани новините на Изборниот законик, а ќе се одржи и панел дискусија на која ќе учествуваат претставници на Државната изборна комисија, на ОБСЕ на тема „Улогата на набљудувачките мисии во изборите“, на Народниот правобранител за „Заштитата на правата на избирачот и невладината организација Мост со темата „Улогата на невладините организации во изборниот процес“.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести