недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Димитров и Ѓоковиќ во полуфинале на Вимблдон

9251712053b41a22c4a05294092040_size3

Поврзани вести

Бугарскиот тенисер Григор Димитров се пласира во полуфиналето на третиот Грен слем турнир Вимблдон, откако во четврт финалето го елиминира бранителот на титулата Британецот Енди Мареј со 6:1, 7:6, 6:2.

Димитров во полуфиналето ќе ги одмери силите со Србинот, Новак Ѓоковиќ, кој во четвртфиналето во пет сета го елиминира Хрватот Марин Чилиќ со 6:1, 3:6, 6:7, 6:2, 6:2.

Кај дамите во полуфиналето ќе играат Канаѓанката, Ежени Бушари Романката, Симона Халеп. Бушар беше подобра од Анџелика Керберг со 6:3, 6:4, додека Халеп ја совлада Сабине Лисицки со 6:4, 6:0

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести