понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 10

Диневски од денеска штрајкува со глад во Шутка

detek

Последни вести

Ексразузнавачот Александар Диневски започнал штрајк со глад во затворот во Шутка, потврдуваат за Канал 5 од управата за извршување санкции.

Од таму објаснуваат дека штрајкот го започнал денеска со тоа што не го земал ручекот.

Причина за штрајкот е незадоволстовото од пресудата за Шпион со која тој беше огласен виновен и доби четири ипол години затвор. Обвинет е за 3 кривични дела злосторничко здружување шпионажа и оддавање државна тајна.

Вчера Кривичниот суд ги изрече казните за првата шпионска афера. 18тимна обвинети добија од условна до 18 години затвор за првоообвнетиот Маријан Ефремов. Ексгенерлот Горан Стојков доби 9 години затвор и револтот јавно го искажа уште во судница.

Поранешниот директор на управата за спречување перење пари Ване Цветанов доби 3 години затвор.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести