вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Тачи решен да биде на власт по секоја цена

Дипломатите на ЕУ се загрижени за инсистирањето на ДПК на Хашим Тачи по секоја цена да остнат на власт или да се оди на вонредни избори и тоа го оценуваат како многу штетно по Косово на долг рок.

643A80A6-6A5D-453A-85DE-2C1801D79B59_mw1024_s_n

Последни вести

Дипломатите на ЕУ се загрижени за инсистирањето на ДПК  на Хашим Тачи по секоја цена да остнат на власт или да се оди на вонредни избори и тоа го оценуваат како многу штетно по Косово на долг рок.

Европските дипломати, пренесува денес „Коха Диторе“, повторуваат дека ЕУ одлучила да не се меша и дека Косово само треба да најде решение за настанатата постизборна ситуација.

Весникот наведува дека дипломаите инсистираат на немешање во „внатрешните работи на Косово“ и дека на „политичките структури на Косово да  формираат институции“.

Тие, меѓутиа, после најновите збиднувања му порачуваат на Хашим Тачи, дека и покрај фактот дека како партија освоила најмногу гласови на изборите, сепак некој друг обезбедил мнозинство во Собранието на Косово и дека во парламентот не може да има две, туку само едно мнозинство.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести