понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Дипломатски ручек во Брисел по повод македонскиот Ден на независноста

rucek-500

Поврзани вести

По повод Денот на независноста на Република Македонија, вчера македонската амбасада во Кралството Белгија организира дипломатски ручек во елитниот бриселски клуб „Лорен“, пренесува МИА.

На дипломатскиот ручек организиран од амбасадорот Лазар Еленовски, учествуваа амбасадорите на Германија, Екарт Кунц, на Франција, Бернар Валеро, но и првите луѓе на амбасадите на Катар, Сингапур, Нов Зеланд, Бугарија, Албанија, Србија, Црна Гора и Косово.

Во пригодниот говор на ручекот, амбасадорот Еленовски се заблагодари за поддршката и пријателството на државите со Република Македонија, порачувајќи дека нашата земја останува доследен партнер во поглед на регионалните и меѓународните случувања и процеси.

– Интеграцијата на Македонија во евро-атлантското семејство останува основен приоритет и цел на државата, истакна поранешниот минстер за одбрана на ручекот со амбасадорите.

Вечерва, пак, во просториите на Мисијата на Република Македонија при Европската унија во Брисел и во организаицја на амбасадорот Андреј Лепавцов, ќе се организира голем прием по повод македонскиот Ден на независноста на кој освен од дипломатскиот кор, се очекуваат високи гости и од Европската унија и НАТО

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести