сабота, 29 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Директни летови од Бугарија за САД

SA5

Поврзани вести

Оваа пролет ќе започнат директни летови од Софија до Њујорк и Чикаго. Ова го соопшти авиокомпанијата BH Air за бугарскиот весник “24 часа”.

За месец и половина ќе биде готов проектот за продажба на билети и во почетокот на есента ќе се направи официјалната понуда за патниците за резервација на билети.

Најголемиот авион А 330-200, со кој ќе се прелета океанот без средно слетување, долета во Софија пред една недела и направи тест лет над градот. Тој е со 24 бизнис седишта и 242 седишта од економска класа. Авионот А 330-200 во моментов е на аеродромот во Софија, а во авиокомпанијата започна тренинг програма, која вклучува обука на пилоти, инженери, хостеси и кетеринг.

“Веќе се добиени, условно кажано, околу 99% од дозволите за летови до САД, остануваат некои технички детали поврзани со безбедноста”, изјави за “24 часа” извршниот директор на BH Air Јанко Иванов.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести