четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Директор на Дојче банк под истрага дека давал лажни изјави

Deutsche Bank seeks deal in Libor rate-rigging scandal

Поврзани вести

Германските обвинители покренаа тужба против еден од директорите на Дојче банк, Јирген Фичцен обвинувајќи го за измама поврзана со долгогодишната правна битка на банката со медиумската куќа „Кирх“, пишуваат германските медиуми.

Под истрага исто така се и некои поранешни раководители.Тие се обвинети за лажно сведочење во спор со наследници во 2011 година на познатиот медиумски магнат Леo Кирх.

Тој ја обвини Дојче банк за пропаст на своето царство во 2002 година за која, по неговата оценка бил виновен тогашниот извршен директор на Дојче банк, Бројер јавно кажувајќи дека Кирх има „премногу долгови“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести