вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Директор на работа примил сестри без квалификации

lekari

Последни вести

Педесет и осумгодишниот Л.Р. од Кичево доби кривична пријава бидејќи ја злоупотребил својата должност и примил на работа лица несоодветни за работното место.

Тој како ВД директор на јавната здравствена установа Општа болница во Кичево, при донесување одлука за избор на работници медицински сестри-техничари, со искористување на својата службена положба, свесно извршил злоупотреба и пречекорување на службените овластувања при што избрал кандидатки кои не ги исполнувале посебните услови во претходно распишаниот оглас.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести