вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 33

Директорот на „Прототип“ фалсификувал документи за да учествува на тендер

policija-500

Последни вести

Директорот на градежната компанија „Прототип“ заработи кривична пријава порад фалсификување на документ кој што му бил потребен за неговата фирма да учествува на тендер објавен од Музејот на македонската борба за државност и самостојност, информира денеска Министерството за внатрешни работи.

Според информациите од МВР, четириесет и деветгодишниот М.Т. во јуни лани бидејќи му било неопходно за да учествува во тендерот на Музејот направил фалсикувано Уверение за платени даноци и придонеси издадено од Министерството за финансии односно Управата за јавни приходи.

Фалсификатот бил откриен кога комисијата која го спроведувала тендерот се посомневала во вистиноста на документот и го проверила кај УЈП. Управата не  само што потврдила дека се работи за фалсификат, туку известила дека компанијата должи 65 милиони денари за ДДВ и камата, и околу 8,6 милиони денари за плати и придонеси за вработените.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести