петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Директорот од средното училиште во Марибор се самоуби

skb556_thumb_medium500_333

Последни вести

Директорот на средното училиште во Марибор кого учениците тајно го снимиле со мобилен телефон додека орално ја задоволувал наставничката по математика, извршил самоубиство по објавувањето на снимките на интернет и откако цела седмица беше насловна тема на домашните но и медиумите во регионот, објави тамошната полиција во саботата, пренесува Макфакс.

Полицијата го потврдила трагичниот настан без коментар, што е вообичаено за случаите на самоубиство, пренесуваат словенечките медиуми во саботата навечер.

Претседателот на здружението на словенечките директори во образованието, Милан Рејец, изјави за телевизијата POP-ТV дека директорот на средното машинско училиште во Марибор очигледно бил скршен психички под големиот притисок, и изрази сочувство до неговото семејство.

Директорот зад себе остави сопруга, син и ќерка.

Веднаш откако инкриминирачката снимка беше објавена на интернет, директорот случајот го пријави во полицијата и наводно заедно со партнерката тврделе дека снимката е монтирана.

direktornastavnicka1

Полицијата не ги објави резултатите од досегашната истрага, а се’ уште не се откриени лицата кои снимката ја поставиле на интернет.

Мариборскиот случај поттикна многу расправи за правилата за објавување материјали на интернет, како и за заштита на приватноста, за етичките норми, како и за односот меѓу наставникот и учениците во образовните институции.

Најчитани вести