четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 49

Дизел гориво од пластика произведено на Технолошко – металуршкиот факултет во Скопје

Donacija vo TMF_3

Последни вести

Дизел гориво од пластика е произведено на Институтот за хемиско и контролно инженерство на Технолошко – металуршкиот факултет во Скопје, со примена на опрема донирана од Окта. Ова е еден од повеќето проекти изведени од лабораторијата на факултетот и вклучува експериментално производство на дизел горива од рециклирана пластика.

Овој експеримент ќе овозможи податоци за перспективната употреба на пластичен отпад во производство на гориво. Доколку е успешен, понатаму ќе може да биде развиен во проект со видливи резултати во блиска иднина.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести