петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Дизелот поевтин за два, бензините за пола денар

Добра вест за возачите поради намалените цени на горивата

benzin

Поврзани вести

Горивата од ноќеска на полноќ на бензинските пумпи ќе се точат по пониски цени, е најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика.

Па така, новата цена на Еуросупер БС 95 ќе биде пониска за половина денар и ќе чини 78 денари за литар, а исто толку ќе поевтини и Еуросупер БС 98 кој што ќе се продава по 79,50 денари за литар. Поевтинување од два денари ќе има кај дизело горивото, кое што ќе чини 66 денари за литар.

Малопродажната цена на Екстра лесно масло за домаќинство (ЕЛ-1) се намалува за 1,50 денари за литар и со тоа цената ќе биде 55 денари. Цена на мазутот М-1 НС се намалува за 0,731 денари за килограм и ќе се продова по 40,195 денари за килограм.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести