сабота, 22 јули 2017  |  Вести денес: 46

Дизниленд Париз: Уапсен маж со оружје и Куран

Франција се наоѓа се уште во вонредна ситуација по атенатите од 13 ноември 2015.

Дизниленд Париз: Уапсен маж со оружје и Куран

Дизниленд Париз: Уапсен маж со оружје и Куран

Последни вести

Во еден од хотелите на Дизниленд Париз е уапсено 28-годишно лице и веднаш е притворено, откако беше откриено дека во неговиот куфер носи два автоматски пиштоли со калибар од 7,65 милиметри, како и кутија со куршуми и Куран, јави дописникот на МИА.

Оружјето бело откриено при поминувањето низ безбедносната врата на хотелот „Њујорк“, што се наоѓа на брегот на езерото на Дизни-селото, која веднаш алармирала откако лицето ја поминало. Тој веднаш бил запрен од обезбедувањето на хотелот, кое потоа му го предала на полицијата. При апсењето не пружил отпор.

pariz1

Младата жена која го придружувала побегнала. Лицето имало резервирано соба за две лица. Околу неговиот автомобил е поставен безбедносен периметар во очекување на службите за деминирање, кои ќе треба да го проверат.

Ова лице, со место на живеење во Париз и е познато на полицијата поради возење на автомобил без возачка дозвола.

Според префектот на Сена и Марна, Жан-Лук Маркс, не се знаат засега точните намери на уапсеното лице.

Франција се наоѓа се уште во вонредна ситуација по атенатите од 13 ноември 2015.

Најчитани вести