четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

ДНК профилот од родителите на Дениса пратени во Грција

denisa-markoska500

Последни вести

Во текот на вчерашниот ден во МВР била завршена анализата на примероците од плунка земени од родителите на Дениса Маркоска, 23-годишната прилепчанка која на 12-ти септември исчезна во Егејското Море од бродот Серенисима на кој работела, пишува Канал 5.

ДНК-примероците од родителите се завршени и испратени преку Интерпол во Грција, изјави за Канал 5, Марија Јаковлеска, портпарол на МВР.

ДНК-примероците од Македонија треба да бидат доставени до островот Родос каде ќе се споредуваат со ДНК-профилот на женско лице кое во саботата е најдено во водите на Егејското Море, а за кое грчките власти се сомневаат дека можеби е телото на Дениса.

Во понеделник македонските власти биле известени за најденото тело по што од родителите на Маркоска е земена плунка за анализа и споредба која ќе се врши во Грција. Родителите се незадоволни од односот на надлежните институции кон нив и ќе инсистираат на паралелна обдукција и анализа и во Македонија, потврдија за Канал 5 роднини на исчезнатата 23-годишна Дениса Маркоска.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести