недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

До 16 јуни Украина треба да го плати долгот кон Русија

Руската нафтена компанија „Гаспром“ соопшти утрово дека рокот за плаќање на долгот на Украина е продолжен до 16 јуни.

Gasprom

Поврзани вести

Руската нафтена компанија „Гаспром“ соопшти утрово дека рокот за плаќање на долгот на Украина е продолжен до 16 јуни.

„Руската страна го направи чекорот во продлжување на преговорите , кои во послено време интензивно се водат, и одлучи да го продолжи рокот за плаќање на долгот до понеделник во 10 часот“, рече директорот на „Гаспром“, Алексеј Милер, по состанокот со европскиот комесар за енергетика, Гинтер Итингер во Брисел.

Кремљ синоќа соопшти дека во синоќешниот телефонски разговор, германската канцеларка, Ангела Меркел побарала од рускиот претседател Владимир Путин, руската делегација да продолжи со преговорите на конструктивен начин, со што би се постигнал прифатлив договор и со за Русија и за Украина.

Во Брисел денеска ќе продолжат преговорите за гасот меѓу Русија, Украина и ЕУ.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести