петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

„До балчак“ во трка за Оскар

Филмот е сниман по сценарио на Горан Стефановски, а македонската премиера ја имаше на 14-ти септември на фестивалот „Браќа Манаки“ во Битола.

to_the_hilt_944

Последни вести

Официјално е соопштено дека македонскиот филм „До балчак” на режисерот Столе Попов ќе ја претставува Македонија во трката за престижната награда Оскар.

Комисијата во состав на Роберт Насков (продуцент) претседател на Комисијата, Димитар Попов (директор на фотографија), Вардан Тозија (режисер), Иван Бартлинг (сценограф) и Горан Игњатовски (дизајнер на шминка/маска), со мнозинство гласови одлучи филмот да ја претставува Македонија во конкуренцијата за Оскар од неанглиско говорно подрачје.

dobalcak4

Филмот е сниман по сценарио на Горан Стефановски, а македонската премиера ја имаше на 14-ти септември на фестивалот „Браќа Манаки“ во Битола.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести