четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 20

До понеделник ќе се знае дали пронајденото тело е на Дениса

МВР преку Интерпол добиле и официјално известување дека профилот од таткото на исчезнатата Дениса пристигнало во Атина. Интерпол нема должност да ја извести македонската полиција за резултатите од споредбата, но поради добрата соработка од МВР се надеваат дека ќе бидат навреме известени дали се работи за Дениса.

denisa

Последни вести

Најдоцна до понеделник ќе се знае дали има поклопување на ДНК профилот на таткото на Дениса Маркоска, со оној на пронајденото тело, со што ќе се открие и идентитетот на мртвата девојка за која постои сомнеж дека е исчезнататa прилепчанка, пишува Вечер.

МВР преку Интерпол добиле и официјално известување дека профилот од таткото на исчезнатата Дениса пристигнало во Атина. Интерпол нема должност да ја извести македонската полиција за резултатите од споредбата, но поради добрата соработка од МВР се надеваат дека ќе бидат навреме известени дали се работи за Дениса.

Од резултатите на споредбата ќе зависи и текот на истрагата. Доколку се работи за Дениса тогаш тамошното обвинителство ќе треба да каже како ќе продолжи истрагата , односно дали девојката е убиена, дали се работи за самоубиство или пак за несреќен случај.

Во другиот случај пак, доколку телото не е на исчезнатата 23 годишна прилепченка, тогаш таа најверојатно ќе биде прогласена за исчезната.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести