Македонија

До сабота посвежо време, од недела повторно затоплување

До сабота посвежо време, од недела повторно затоплување

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно и свежо со умерен долж Повардарието и засилен северен ветер. Претпладне во западните и јужните делови ќе има и услови за повремен локален дожд.

Утринската температура ќе се движи од пет до 14, а дневната од 14 до 21 степен.

Во Скопје времето ќе биде променливо облачно, свежо и ветровито. Утринската температура ќе се спушти до 11, а дневната ќе се искачи до 18 степени.

Од петок ќе преовладува сончево време со мала до умерена локална облачност. Утринските температури во петок и сабота ќе бидат релативно ниски за овој период од годината и ќе се движат помеѓу три и 11, додека дневните ќе бидат во постепен пораст, така што во недела ќе се движат од 23 до 30 степени.