Македонија

Доаѓа циклон Вера – дождливо време со грмотевици

Доаѓа циклон Вера – дождливо време со грмотевици

Од утре до недела претпладне нашето подрачје ќе биде под влијание на циклонска активност што ќе услови облачно време со повремени врнежи од дожд.

Пообилни врнежи ќе има утре, локално над 30 л/м2, особено во западните и источните делови каде повремено ќе дува засилен јужен и ретки грмежи. Врнежите во сабота ќе бидат со послаб интензитет и по локализирани, на повисоките планини ќе има врнежи од снег. Ноќта кон недела во западните делови врнежите од дожд ќе поминаваат во снег на повисоките места.

Од недела ќе има заладување со умерен северен ветер. Хрватските метеоролози циклонот кој се приближува кон Македонија, го нарекоа Вера.