недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Доаѓа циклон Вера – дождливо време со грмотевици

Пообилни врнежи ќе има утре, локално над 30 л/м2, особено во западните и источните делови каде повремено ќе дува засилен јужен и ретки грмежи.

dozd

Последни вести

Од утре до недела претпладне нашето подрачје ќе биде под влијание на циклонска активност што ќе услови облачно време со повремени врнежи од дожд.

Пообилни врнежи ќе има утре, локално над 30 л/м2, особено во западните и источните делови каде повремено ќе дува засилен јужен и ретки грмежи. Врнежите во сабота ќе бидат со послаб интензитет и по локализирани, на повисоките планини ќе има врнежи од снег. Ноќта кон недела во западните делови врнежите од дожд ќе поминаваат во снег на повисоките места.

Од недела ќе има заладување со умерен северен ветер. Хрватските метеоролози циклонот кој се приближува кон Македонија, го нарекоа Вера.

Најчитани вести