понеделник, 24 јули 2017  |  Вести денес: 60

Добрите вести од САД ја подигнаа цената на нафтата

Цените на нафтата пораснаа, по веста дека се намалени резервите резервите во САД, инаку најголем потрошувач на „црното злато“, наведуваат аналитичарите.

nafta-platforma-covek

Поврзани вести

Еден барел „лесна“ нафта за терминска испорака во јануари на Трговската берза во Њујорк поскапе за еден цент на 97,39 долари за барел, додека истата количина северноморска нафта од типот „брент“ на пазарот во Лондон чинела 111,29 долари, односно пораснала за 31 цент.

Вашингтон соопшти дека резервите на сирова нафта минатата недела неочекувано се намалиле, за прв пат по средината на септември. Цените на нафтата добиле поддршка и во вид ревизијата на американскиот економски раст од третиот квартал на 3,6 од 2,8 отсто, колку што првобитно се проценувало.

 

Најчитани вести