петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Доцнење на летовите на париските аеродроми поради штрајк

sarl de gol

Последни вести

Штрајкот на вработените на авиокомпанијата Ер Франс предизвика доцнење на париските аеродроми Шарл де Гол и Орли, но нема најава за откажување на летовите, јавуваат денеска француските медиуми.

На аеродромот Шарл де Гол, утринава доцнеа околу 15 летови, додека на Орли имало повеќе доцнења.

Но ниту еден лет не е откажан, велат извори од аеродромите. Три синдикати ги повикаа вработените да штрајкуваат поради влошување на условите за работа.

Ер Франс пак поради најавениот штарјк откажа повеќе од 15 отсто од летовите.

Штрајкот е организиран во екот на сезоната, кога најголем број од Французите заминуваат на одмор во август.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести