вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Доделени награди на изложбата ДЛУМ „Мал формат“

На изложбата се претставија 75 автори-членови на ДЛУМ од цела Македонија, со вкупно 140 ликовни дела.

Ljubica Meshkova Solak

Поврзани вести

Друштвото на ликовни уметници на Македонија во соработка со Културно информативниот центар, вчера ја отворија изложбата ДЛУМ „Мал формат“, на која од страна на ДЛУМ се доделија значајни признанија од областа на ликовната и визуелната уметност. Добитници на наградите се Данчо Ордев за делото „1112-3“,Љубица Мешкова Солак за делото „По Кле“,Александар Ефтимовски за делото „Композиција“.

На изложбата се претставија 75 автори-членови на ДЛУМ од цела Македонија, со вкупно 140 ликовни дела.

Малиот формат како творечки предизвик претставува честа дневна практика на ликовните уметници. Магијата на „малиот квадрат“ во површина 25х25цм претставува искушение и за најголемите мајстори на визуелната уметност. Чувството на внатрешниот порив да го совлада малиот квадрат, на концизен, лапидарен, понекогаш метафоричен и езоповски начин да го транспонираат собитието и мотивот од големите форми во помалата мерка.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести