сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Доделени наградите за ревијална годишна изложба на ДЛУМ

На изложбата беа претставени дела на 91 автор од цела Македонија.

dlum

Поврзани вести

Во Културно информативниот центар беше отоврена јубилејната 60-та ревијална „Годишна изложба“ на Друштвото на ликовни уметници на Македонија. На изложбата беа претставени дела на 91 автор од цела Македонија.

Уметничкиот Совет на ДЛУМ ги додели следниве признанија: од областа на ликовната уметност „Димитар Кондовски“ за сликарство отиде во рацете на Емилија Владимир Божиновска, „Јордан Грабул“ за скулптура Уметничкиот совет ја додели на Ангел Коруновски и наградата „Никола Иванов Балтон“ за сликарство отиде во рацете на Микица Трујкановиќ.

На отворањето земаа збор Претедателот на ДЛУМ Сергеј Дамовски и Претседателот на Уметнички Совет Данчо Ордев.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести